Staff.am-ը հրապարակել է «2018թ․-ին ՀՀ աշխատաշուկայիակտիվության վիճակագրական վերլուծության» արդյունքները
Այսօր «Սպուտնիկ Արմենիա» մամուլի կենտրոնում տեղի ունեցավ մամուլի ասուլիս՝ «2018թ․-ինՀՀ աշխատաշուկայի ակտիվության վիճակագրական վերլուծություն» թեմայով, որն իրականացվել է staff.am կարիերայի օնլայնհարթակի կողմից հավաքագրված վիճակագրական տվյալների հիման վրա: Վերլուծությունը պարունակում է 2018թ․աշխատաշուկայի տվյալները, ինչպես նաև համեմատական վերլուծություն 2017թ․-իտվյալներիհետ։
2018թ․-ինաշխատաշուկայումամենաակտիվոլորտներնըստգործատուիեղելեն՝Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, Ֆինանսաբանկային ոլորտը, Արդյունաբերության և արտադրության ոլորտը, ինչպես նաև Հեռահաղորդակցության և Ներկրում/Արտահանում/Առևտուր ոլորտները։
Հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ ըստ աշխատանքի կատեգորիայի գերակշռում են Ծրագրավորման աշխատանքները, ինչը զարմանալի չէ` հաշվի առնելով ՏՏ ոլորտի և, մասնավորապես, Ծրագրավորման մասնագիտության նկատմամբ մեծ պահանջարկի, բոլոր աշխատանքների մոտ 18%-ը բաժին է ընկնում Ծրագրավորմանը:
Աճի տեմպեր են նկատվել Վաճառքի/սպասարկման, Բանկային/վարկային գործի, Վեբ/գրաֆիկ դիզայների, Պրոդուկտի կառավարման, Որակի կառավարման և ՄՌԿ մասնագետների դեպքում։
Staff.am հարթակի համահիմնադիր և աշխատաշուկայի վերլուծության նախագծի համար պատասխանատու Լուիզա Ավետիսյանը նշեց․«Դիտարկելենքնաևանհատներինախասիրություններըաշխատանքիփնտրմանեղանակիտեսանկյունից։Ըստ staff.am-ում ունեցած տվյալների, ամենից մեծ կշիռն ունի Facebook սոց․ցանցը, որինհաջորդումէ Google որոնողականհամակարգումարվողհարցումները։ Linkedin սոց․ցանցընույնպեսբավականինակտիվէՀՀ-ումաշխատանքփնտրողներիշրջանում։Աճեն գրանցել Instagram, Vkontakte և Twitter սոց․ցանցերը, որտեղ աշխատանք փնտրողները նույնպես ակտիվ են։