ՀՀ ԱԳ նախարարի՝ Բրազիլ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հարցազրույց է տվել «Radio Senado»-ին։
«Խաղաղության գործընթացի առաջին կոմպոնենտը խաղաղության պայմանագիրն է։ Վերջին երեք տարիների ընթացքում պայմանագրի տեքստի շուրջ եղել են ծավալուն բանակցություններ, հանդիպումներ երկու երկրների արտգործնախարարների և ղեկավարների միջև, ինչպես նաև տեղի են ունեցել տեքստի վերաբերյալ առաջարկների փոխանակումներ։ Եվ վստահ եմ, որ հետևել եք զարգացումներին. մենք հայտարարեցինք, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստը համաձայնեցված է։ Այսպիսով, Հայաստանն, ընդունելով պայմանագրի վերջին տարբերակը, հնարավորություն տվեց ասել, որ տեքստը համաձայնեցված է, և բանակցությունները ավարտված են։ Իհարկե, հաջորդ հարցը հետևյալն է՝ ե՞րբ է պայմանագիրը ստորագրվելու։ Եթե տեքստը պատրաստ է, ապա ե՞րբ է ստորագրման պահը։ Համապատասխանաբար մենք առաջարկեցինք Ադրբեջանին ստորագրել պայմանագիրը, սկսել խորհրդակցություններ դրա ստորագրման վայրի և ամսաթվի վերաբերյալ։ Սա է ՀՀ տեսլականը»,-ասել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակը։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացին՝ Անի Բադալյանը նշել է, որ 2024թ. իրականացվեց երկու երկրների միջև միջպետական սահմանի 12 կմ հատվածի սահմանազատում՝ ակնկալելով, որ գործընթացն արդյունավետորեն կշարունակվի:
«Խաղաղության գործընթացի երրորդ կարևոր հենասյունը տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն է, քանի որ տարածաշրջանի բարգավաճման և զարգացման համար մեզ պետք են ոչ թե փակ, այլ բաց սահմաններ։
Եվ սա գնում Հայաստանի և մեր տարածաշրջանի սահմաններից անդին. Հարավային Կովկասը կարող է դառնալ խաչմերուկ՝ կապելով Ասիան Եվրոպայի հետ և հակառակը: Եվ այստեղ, գուցե լսած լինեք, մենք առաջարկել ենք նախաձեռնություն, որը կոչվում է «Խաղաղության խաչմերուկ»: Հարավային Կովկասը հակասությունների տարածությունից բարգավաճման վայր դարձնելու համար մենք առաջարկել ենք շատ կոնկրետ նախագիծ: Ներկայացրել ենք կոնկրետ առաջարկներ Ադրբեջանին՝ սկսելու երկաթուղային կապի ապաշրջափակումից»։
Անդրադառնալով այդ օրերին Ադրբեջանից հնչող՝ զինադադարի խախտումների մասին հայտարարություններին՝ Անի Բադալյանը նշել է.
«Կարծում եմ՝ հստակ է, որ Հայաստանը հրադադարի խախտման մտադրություն չունի, ճիշտ հակառակը. մենք շահագրգռված ենք, որ սահմանին կայունություն լինի, և մեր նախաձեռնությունները դա են ապացուցում։ Ավելի շատ կանխատեսելիություն և ավելի հստակություն ունենալու համար մենք առաջարկել ենք Ադրբեջանին ստեղծել հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմ, ինչպես նաև առաջարկել ենք Ադրբեջանին ստեղծել սպառազինությունների վերահսկման և վերիֆիկացիայի մեխանիզմ»:
Անդրադառնալով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ գործընթացում արձանագրվել է որոշակի առաջընթաց, օր՝ ուղիղ չվերթների մեկնարկը, օդային բեռնափոխադրումների նկատմամբ խոչընդոտների վերացումը: Նշելով, որ ՀՀ կառավարությունն ավարտել է Թուրքիայի հետ «Մարգարա» սահմանային անցակետի կառուցման և տեխնիկական վերազինման աշխատանքները՝ Անի Բադալյանը տեղեկացրել է, որ անցակետն ամբողջովին պատրաստ է շահագործման և վերջին տարիներին բացվել է որոշ դեպքերում՝ հումանիտար նպատակներով։