Վարչապետի մամուլի խոսնակը Վրաստանի հայ համայնքին ներկայացրեց երկրի զարգացման գերակայությունները, լսեց նրանց խնդիրները
ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը գործընկերոջ հրավերով Վրաստանում գտնվելու ընթացքում նախաձեռնել էր տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ միջոցառումը կայացավ Թբիլիսիի կենտրոնում գտնվող «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտական, մշակութային կենտրոնում, որին ներկա էր նաև Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանը։
«Ինձ համար շատ կարևոր է լսել ձեր կարծիքը, ինձ հետ տանել մոտեցումներ, թե ինչպես կարելի է աշխատել վիրահայ համայնքի հետ, ինչ կարելի է անել Հայաստան-Վրաստան մեր կողմից շատ կարևորվող հարաբերությունների զարգացման համար»,-հայ համայնքի ներկայացուցիչներին ուղղված խոսքում ասաց Վլադիմիր Կարապետյանը։
Նա կարևորեց նմանատիպ հանդիպումների անհրաժեշտությունը՝ հույս հայտնելով, որ դրանք կլինեն մշտական։ Վարչապետի մամուլի խոսնակը նկատեց, որ Հայաստանն ու Վրաստանը բարիդրացիական ու ջերմ հարաբերություններ ունեն, որոնք ավելի ամրապնդվել են հեղափոխությունից հետո։ «Երևի նկատել եք՝ ինչքան հաճախակի են դարձել շփումները ամենաբարձր մակարդակում, որն իր արտացոլումն է գտնում այլ մակարդակներում ևս՝ մասնավորապես նախարարների։ Հիմա նախապատրաստում ենք միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ, որը տեղի կունենա հուլիսին՝ երկար դադարից հետո։ Տնտեսական համագործակցության օրակարգը կշոշափվի այդ հանդիպման ժամանակ»,-նշեց Կարապետյանը։
Երկրի զարգացման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության և վարչապետի որդեգրած առաջնահերթությունները հակիրճ ներկայացնելուց հետո՝ Վլադիմիր Կարապետյանը պատասխանեց ներկաներին հուզող բոլոր հարցերին, լսեց ու գրանցեց առաջարկություններ, որոնք հետագայում պատրաստվում է ներկայացնել վարչապետին և քննարկել պատասխանատու գերատեսչությունների հետ։
Ներկաներից մեկը հետաքրքրվեց «կառավարություն-եկեղեցի» հանդիպման մանրամասներով՝ փորձելով հասկանալ դրա նպատակը։ «Շատ կարևոր հանդիպում է եղել, ես, իհարկե, ներկա չեմ եղել, այստեղ գալու ճանապարհին էի, բայց ինձ զեկուցել են, կարող եմ մանրամասներ ներկայացնել։ Առաջին հանդիպումն էր, որի ընթացքում ձեռք է բերվել համաձայնություն կառավարություն-եկեղեցի աշխատանքային խումբ ձևավորելու և երկու կողմերի միջև առաջացող հարցերը քննարկելու և լուծումներ գտնելու համար»,-ասաց խոսնակը՝ հավելելով, որ որպես կառույց Հայ Առաքելական եկեղեցին ունի իր հարցերը, պետությունն՝ իր, դրանք հստակեցնելու և կանոնակարգելու կարիք է առաջանում։
Առաջարկ եղավ՝ հայ-վրացական հանդիպումները բարձրագույն ու նախարարական մակարդակից զատ իրականացնել նաև մարզերի ու քաղաքների ղեկավարների, ինչպես նաև բնակիչների մակարդակով՝ կազմակերպելով սպորտային, մշակութային միջոցառումներ։
«Վրաստանում բնակվող հայերի 5-10 տոկոսը կապ ունի Հայաստանի հետ, մնացածը զբաղված է իր առօրյա գործերով։ Մեր սերունդը իրարից բռնվելով էլի չի կորցնում իրար, բայց երիտասարդությունը ցրվում է։ Ես մի առաջարկություն ունեմ՝ կան տարբեր նախարարություններ՝ մշակույթի, սպորտի, թող հաճախ հանդիպումներ կազմակերպեն վիրահայերի հետ, հետաքրքիր ծրագրեր մտածեն։ Այսօր եկեղեցին է միայն դրանով զբաղվում, թող Մշակույթի նախարարությունն էլ անի հետաքրքիր բաներ»,-ասաց ներկաներից մեկը։
«Ես ուզում եմ հավելում անել, շատ մեծ ուշադրությամբ հետևում եմ ամբողջ Վրաստանում վիրահայության կյանքին, աշխատում եմ ոչինչ բաց չթողնել։ Համակ ուշադրության է Հայաստանի ու վրացական կողմից արժանանում Սամցխե Ջավախեթին, դրա համար մենք շատ ուրախ ենք ու շնորհակալ, բայց չմոռանանք, որ մենք Քվեմո Քարթլիում ունենք հայաբնակ գյուղեր, որոնք լրիվությամբ անուշադրության են մատնված թե Հայաստանի, թե Վրաստանի իշխանությունների կողմից։ Մի փոքր ուշադրությունը կենտրոնացնենք նաև այս տարածաշրջանի ուղղությամբ»,-ասաց հայ համայնքի անդամներից մեկը։
Վերոնշյալին ի պատասխան՝ Վլադիմիր Կարապետյանը նկատեց, որ վերադառնալուց հետո իր ղեկավարի հետ հանդիպման ժամանակ առաջին առաջարկը կլինի այն մասին, որպեսզի տրվի հանձնարարական բոլոր գերատեսչություններին Վրաստան այցի ընթացքում անցկացնել նմանատիպ հանդիպումներ հայ համայնքի հետ։ «Դեսպանի հետ ունենք նման պայմանավորվածություն, կարծում եմ, որ սա պետք է լինի ավանդական»,-հավելեց նա։
Ինչ վերաբերում է Սփյուռքի հետ հարաբերություններին, ապա Վլադիմիր Կարապետյանը ներկաներին ներկայացրեց «գլխավոր հանձնակատարի» ինստիտուտ ստեղծելու իրենց գաղափարը։ «Այս լուծումը, իմ կարծիքով, շատ ավելի ճիշտ, ինստիտուտցիոնալ ու ամուր հիմքերի վրա կդնի սփյուռքի հետ հարաբերությունները։ Հանձնակատարն ավելի բարձր կարգավիճակ է ունենալու, քան նախարարը, նա ունենալու է բավականին նշանակալի անձնակազմ։ Հանձնակատարը կարողանալու է համակարգել մի քանի գերատեսչությունների հետ աշխատանքը սփյուռքի հետ հարաբերություններում, ինչը կտա իր նշանակալի արդյունքները»,-նշեց վարչապետի մամուլի խոսնակը։