Սակայն 1987թ.-ին պետությունը խլեց տարածքը հայկական համայնքից՝ պատրիարքարանին մեղադրելով ճամբարում ԱՍԱԼԱ-ի մարտիկներին մեծացնելու համար:
Ճամբարի սեփականատերերը փոխվեցին մի քանի անգամ, և, ի վերջո, 2015թ.-ին տարածքի այդ ժամանակվա տերը որոշում կայացրեց Թուզլայում առանձնատների կառուցման նախագիծ սկսել:
2015թ.-ի մայիսի 6-ին «Արմեն» ճամբարի տարածք մտած բուլդոզերները կարողացան կանգնեցնել հայ երիտասարդները, որոնք ճամբար հասնելով՝ հաջողացրին կանխել ճամբարի ամբողջական ավերումը, թեև շինարարական կազմակերպության աշխատակիցները սենյակներից մեկի պատն արդեն հասցրել էին քանդել:
Картинки по запросу Kamp Armen iade edilsin
Թուրքիայի Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության անդամ, խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանի նախաձեռնությամբ հայ համայնքի երիտասարդները որոշեցին հերթապահություն իրականացնել ճամբարի տարածքում և թույլ չտալ դրա ավերումը:
Դիմադրությունը տևեց ո՛չ ավել, ո՛չ պակաս 175 օր:
Հունիս ամսին Ստամբուլում բազմամարդ բողոքի ցույց տեղի ունեցավ ճամբարի հանձնման պահանջով, որից հետո այն ժամանակ դեռևս Թուրքիայի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Ահմեթ Դավութօղլուն խնդիրը լուծելու նպատակով անձամբ սկսեց բանակցել ճամբարի փաստացի սեփականատեր հանդիսացող անձի հետ:
Картинки по запросу Kamp Armen GAro Paylan
«Արմեն» ճամբարի դիմադրության 100-րդ օրը թուրք ազգայնականների կողմից հարձակում իրականացվեց ճամբարում հերթապահող ակտիվիստների դեմ, ինչի հետևանքով երկուսը վիրավորվեցին:
Հերթապահության ընթացքում հայ երիտասարդների կողքին հաճախ կարելի էր տեսնել նաև թուրք, քուրդ և հույն ակտիվիստների, որոնք աջակցում էին հայ համայնքին ճամբարի համար պայքարում:
Картинки по запросу Kamp Armen nobeti
«Սա դեռ սկիզբն է, համայնքը դեռ պետության կողմից առգրավված շատ շենքեր ունի, բոլորը պետք է հետ վերցնենք: Ճամբարը կառուցել էին որբ երեխաները, երբ ասում ես որբ երեխա, անգամ հոսող ջրերը պետք է կանգ առնեն: Ամեն անգամ գնում էի, շատ եմ աղոթել ճամբարում։ Առգրավվելուց հետո 29 տարի ճամբարի շենքը դատարկ մնաց, ոչ ոքի խեր չբերեց այդ շենքը»,- tert.am-ի հետ զրույցում պատմեց հայ համայնքի ներկայացուցիչներից Արամ Յըլդըրըմը:
Ներկայում Գեդիկփաշայի հայկական բողոքական եկեղեցու հիմնադրամին վերադարձված ճամբարը սպասում է նորոգման, որից հետո կօգտագործվի որպես մանկական ամառային ճամբար: