Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում ապրիլի 2-ին ՀԱԵ Վիրահայոց թեմի հոգևոր հովիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանի մատուցմամբ կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ՝ նվիրված 2016թ. ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված քառօրյա ագրեսիայի հետևանքով զոհված հայ մարտիկներին։ Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Այնուհետև, ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության, հայկական համայնքային կառույցների և անհատների կողմից տեղի ունեցավ ծաղկեդրման արարողություն եկեղեցու բակում տեղակայված խաչքարի մոտ:
Ադրբեջանական ագրեսիան դատապարտող ելույթներով հանդես եկան Բաթումիում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Եղիշե Սարգսյանը և Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը:
ՀՀ գլխավոր հյուպատոսը, մասնավորապես ընդգծեց, որ մեկ տարի առաջ ադրբեջանական լայնածավալ հարձակմանն ի պատասխան հայ մարտիկներն իրենց կյանքի գնով հետ մղեցին հակառակորդին՝ կանխելով Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ոճրագործությունները: Գլխավոր հյուպատոսը նշեց, որ պատերազմի չորս օրերի ընթացքում ցայտուն կերպով դրսևորվեց հայ ժողովրդի տարբեր հատվածների անկոտրում կամքը՝ վտանգի ժամանակ համախմբվելու և դիմագրավելու այն:
Եղիշե Սարգսյանը նաև ընդգծեց հայկական կողմի հետևողական դիրքորոշումը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: