Որո՞նք են ամենապահանջված մասնագիտությունները ՀՀ-ում
Որո՞նք ենք ՀՀ-ում ամենապահանջված մասնագետները վերջին ամիսների ընթացքում։ Ո՞ր ոլորտի ընկերություններն են առավել ակտիվ աշխատաշուկայում։ Ի՞նչ գիտելիքներ և հմտություններ են այսօր անհրաժեշտ, աշխատաշուկայում մրցունակ լինելու համար։ Որո՞նք են ամենաբարձր և ամենացածր վարձատրվող ոլորտները ՀՀ-ում։ Զարգացման ինչ միտումներ կան աշխատաշուկայում, և ինչպես առաջնորդվել դրանցով մասնագիտություն ընտրելիս։
Այս և մի շարք այլ թեմաներով ծավալուն վերլուծություն է կատարվել staff.am կարիերայի առաջատար օնլայն հարթակի կողմից։ Այս ուսումնասիրությունն արդեն թվով երկրորդն է, իսկ առաջինը հանրությանն էր ներկայացվել 2017թ․ հոկտեմբերի 4-ին։
«Բացի մեր հիմնական առաքելությունից, որը մարդկանց օգնելն է ցանկալի աշխատանք և աշխատակից գտնելու գործում, մենք ակտիվորեն կազմակերպում և մասնակցում ենք նաև ՀՀ աշխատաշուկայի զարգացմանն ուղղված տարբեր միջոցառումների և, իսկ ՀՀ աշխատաշուկայի վերլուծությունն էլ ոլորտի զարգացմանն ուղղված ևս մեկ քայլ է»,- նշեց հարթակի համահիմնադիր Վահե Ավետիսյանը։
• Ըստ այս անգամ կատարված վերլուծության, նոր թիմակիցների հավաքագրման առումով ամենաակտիվը հետևյալ ընկերություններն են՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, Ֆինանսաբանկային և Ներկրմամբ, արտահանմամբ և առևտրով զբաղվող ընկերությունները, համապատասխանաբար՝ 37%, 19% և 8% մասնաբաժիններով վերջին 6 ամիսների ընթացքում առկա թափուր հաստիքների մեջ։
Ամենապահանջված մասնագետներն այսօր Ծրագրավորողներն են, Վաճառքի և սպասարկման, ինչպես նաև Մարքեթինգի ոլորտի մասնագետները։ Այս մասնագիտություններին վերջին 6 ամիսների ընթացքում բաժին է ընկել համապատասխանաբար՝ 19%, 10% և 8% ընդհանուր աշխատանքների մեջ։
• Մարզային ակտիվությունը չի բարելավվել վերջին 6 ամիսների ընթացքում, ընդհանուրի մեջ տոկոսային կշռի առումով, սակայն քանակապես ունենք աճ։ Հայտարարված թափուր աշխատանքների 95%-ից ավելին Երևան քաղաքում են, իսկ մարզային քաղաքներից ակտիվ են Գյումրին, Դիլիջանը, Աբովյանը։ Մյուս կողմից էլ ակնհայտ է, որ մարզերում կա խնդիր նաև որակյալ մասնագետների, ինչի մասին բազմիցս տեղեկացել ենք մեր գործատուներից։
• Պահանջվող հմտությունների տեսանկյունից կատարվել է ոլորտային ուսումնասիրություն, հասկանալու տվյալ ոլորտում ամենապահանջված գիտելիքները։ Մասնավորապես ուսումնասիրվել է ՏՏ, Ֆինանսական և մարքեթինգային բնույթի աշխատանքներում անհրաժեշտ հմտությունները։ ՏՏ ոլորտում դեռևս գերակայում են վեբ տեխնոլոգիաների գիտելիքները, պահանջված են նաև JavaScript տեխնոլոգիաների գիտելիքները։ Ի դեպ, այս տեխնոլոգիաների պահանջարկը գործատուների կողմից բավականին մեծացել է վերջին 6 ամիսների ընթացքում։ Մարքեթինգային ոլորտում ակտուալ հմտություններ են ստեղծագործ մտածելակերպն ու լավ զարգացած հաղորդակցության հմտությունները։ Ինչ վերաբերվում է մասնագիտական գիտելիքներին, ապա ամենապահանջվածներից են Adobe Photoshop ծրագրի իմացությունը, թվային մարքեթինգի գործիքների գիտելիքները (SEO, SMM, Email marketing): Այսօր մարքեթինգում նախագծերի կառավարումն ու պրոդուկտի զարգացման փորձն ու գիտելիքները նույնպես բավականին կարևորվում են գործատուների կողմից։ Ոլորտային ուսումնասիրությունը եզրափակել ենք Ֆինանսական բնույթի մասնագիտական գիտելիքների ուսումնասիրությամբ։ Մասնավորապես այս ոլորտում բավականին մեծ է 1С հաշվապահական ծրագրի իմացությունը, ֆինանսական վերլուծությունների համար MS Excel ծրագիրը, Հայկական Ծրագրերը և այլն։
• Աշխատավարձերի մասով կատարված ուսումնասիրությունը կատարվել է staff.am-ի կողմից ս․թ․ փետրվար ամսին իրականացված հարցման տվյալների հիման վրա։ Հարցմանը մասնակցել էին ավելի քան 1,000 մասնագետներ անանուն կերպով տրամադրելով տեղեկատվություն զուտ աշխատավարձի վերաբերյալ։ Աշխատավարձերը համեմատաբար բարձր են Տեղեկատվական ոլորտի, Ֆինանսաբանկային ոլորտի, Մարքեթինգի մասնագետների, ինչպես նաև միջազգային/հասարակական կազմակերպություններում և արդյունաբերական ընկերություններում։ Ամենացածր ցուցանիշը գրանցվել է Կրթության և գիտության ոլորտում։
• Ուսումնասիրությունից բավականին ակնհայտ են դառնում ՀՀ աշխատաշուկայի զարգացման միտումները։ Մասնավորապես որակյալ ՏՏ մասնագետների և ինժեներների պահանջարկը կշարունակի գերակշռել ՀՀ-ում դեռ երկար ժամանակ։ Պահանջարկի աճ է գրանցվել նաև թվային մարքեթինգի, փորձառու վաճառքի մասնագետների և մարդկային ռեսուրսների մասնագետների նկատմամբ։ Եթե ամփոփենք զարգացման միտումները, ապա մի բան ակնհայտ է՝ որակյալ մասնագետի պակաս կա բոլոր ոլորտներում անխտիր, և քիչ չեն այն դեպքերը, որ գործատուն երկար ժամանակ չի կարողանում համալրել այս կամ այն հաստիքը։
• www.staff.am-ի մասին հակիրճ
staff.am-ն առաջատար կարիերայի հարթակ է Հայաստանում, որը տրամադրում է ինովացիոն գործիքներ աշխատանք և աշխատակիցներ փնտրելու համար: Հարթակն իր գործունեության կարճ ժամանակահատվածում օգնել է հարյուրավոր մասնագետների գտնել ցանկալի աշխատանք՝ առաջարկելով համապարփակ փաթեթներ գործատուներին, խելացի գործիքներ օնլայն դիմումների ստացման և կառավարման համար, սոցիալական մեդիաների լիարժեք ինտեգրում և գործատուի բրենդինգի առաջխաղացում: staff.am-ը հայկական շուկայում առաջին անգամ ներկայացրել է աշխատանքի փնտրման iOS և Android հավելվածներ: Հարթակը տրամադրում է նաև StaffSearch Engine թեկնածուների որոնման խելացի համակարգ, որի օգնությամբ մարդկային ռեսուրսների կառավարման և հավաքագրման մասնագետները կխնայեն ժամանակ և գումար: staff.am-ը մշակել է համակարգ, որի միջոցով անհատները կարող են գնահատել և հաստատել իրենց մասնագիտական հմտությունները և արտացոլել արդյունքներն իրենց օնլայն CV-ում: