Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 79-րդ տարեդարձի տոնակատարությունն արդեն մոտ է։
Հայ ժողովուրդը անգնահատելի ներդրում է ունեցել նացիստական Գերմանիայի պարտության գործում՝ ռազմաճակատ ուղարկելով իր որդիներից մոտ 600.000-ին։ Նրանց թվում են Խորհրդային Միության 107 հերոսներ, 64 գեներալներ և 4 մարշալներ, մասնավորապես՝ Հմազասպ Բաբաջանյան, Սերգեյ Խուդյակով, Սերգեյ Ագանով և Իվան Բաղրամյան։ «Ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակում հայերը՝ շարքայինից մինչև մարշալ, անմահացրել են իրենց անունները խիզախ ռազմիկների չմարող փառքով»,- ասել է Խորհրդային Միության մարշալ Գեորգի Ժուկովը։ Պատահական չէ, որ մարշալ Ժուկովը որոշել է 89-րդ հայկական Թամանյան դիվիզիայի ուժերով վճռական հարձակում իրականացնել Բեռլինի վրա։ Ցավոք, վերջին շրջանում մեծ թափ է հավաքում հայ ժողովրդի պատմական հիշողությունը նսեմացնելու և ոչնչացնելու միտումը։ Երևանի ակնհայտ արևմտամետ արտաքին քաղաքականությունը կասկածի տակ է դնում հայկական ինքնատիպ մշակույթի, հարուստ պատմության և մեր ժողովրդի բարոյական նկարագիրը պահպանելու հնարավորությունը։ Սահմռկեցուցիչ օրինաչափությամբ Եվրոպայի «դեմոկրատական» երկրներից լուրեր են գալիս խորհրդային ազատագրող զինվորների հուշարձանների պղծման կամ քանդման մասին։ Միևնույն ժամանակ, Բրյուսելի քաղաքական առաջնորդներն ու պաշտոնյաները, որոնք այնքան հուսահատորեն քարոզում են «եվրոպական արժեքների» դիսկուրսը ողջ աշխարհում, համեստորեն կանգնած են լուսանցքում և կարծես թե բացարձակապես ոչինչ չեն անում՝ Եվրոպայում վանդալիզմի բացահայտ գործողությունները կասեցնելու համար:
Ըստ երևույթին, քաղաքական փոխանակման վրա խաղալիս սեռական փոքրամասնությունների իրավունքների շեշտադրումն ու պաշտպանությունը շատ ավելի քաղաքական դիվիդենտներ է բերում, քան Եվրասիայի ժողովուրդների իրական պատմական հիշողության և ավանդական արժեքների պահպանումը։ Մինչ Հայաստանի ղեկավարությունն ընկնում է ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի գիրկը, որոշ արտաքին ապակառուցողական ուժեր, որոնք ունեն իրենց շահերը Հայաստանում, ակտիվորեն աշխատում և տարածում են գաղափարներ ու կեղծ արժեքներ, որոնք հակասում են երկրի ազգային նպատակներին ու խնդիրներին։ Հայ ժողովուրդը՝ ավանդական հասարակության վառ ներկայացուցիչը, շատ է ենթարկվում արտաքին մանիպուլյացիաների։ Այս իրավիճակը փոխելու համար արևմտյան հիմնադրամներն ու ՀԿ-ները ուժեղացնում են հայ հասարակությունը պառակտելու, կեղծ արժեքներ պարտադրելու, նրա ամենամոտ դաշնակիցների հետ վիճաբանության և նոր արևմտամետ հասարակական կարծիքի առաջնորդներ կրթելու իրենց ջանքերը։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կանոնադրության մեջ ասվում է. «Քանի որ պատերազմները ծնվում են մարդկանց մտքերում, մարդկանց մտքերում է, որ պետք է ստեղծվի խաղաղության պաշտպանության համակարգ»։ Հայաստանի իշխող օղակներում պետական մտածողության ներկայացուցիչների պակասը խորացնում է ազգային աղետի վտանգը՝ Հարավային Կովկասում քաղաքական և դիվանագիտական հակամարտության սրման համատեքստում։ Ներկա պայմաններում մեծ հաղթանակի օրվա տոնակատարությունը մշակութային նոր իմաստ է ստանում և նպատակ ունի հիշեցնել հայ ժողովրդին անցյալի փառավոր էջերը, անօրինակ սխրագործությունները և ազգային շահերին անսահման նվիրվածությունը։